Fahiş fiyat ve stokçuluğa 61 milyon lira ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçuluğa kesilen cezalarla ilgili bilgi verdi.

Buna göre 2023 yılında fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere 355 milyon 804 bin 957 lira idari para cezası uygulandı.

2 Mayıs 2024’te ise otomotiv sektöründeki stokçuluk eylemleri, hazır beton ve çimento sektöründeki fahiş fiyat artışları ve ekmek fiyat tarifelerine aykırı satışlarla ilgile kurul değerlendirmesinin ardından fahiş fiyat ve stokçuluğa 61 milyon 66 bin 431 lira idari para cezası kesildi.

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapan işletmelere ceza

Bakanlık, duyurusunda Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu fahiş fiyat ve stokçuluk yapan işletmelere kesildiğini bildirerek şu ifadelere yer verdi:

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından 2023 yılında fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere 355 milyon 804 bin 957 lira idari para cezası uygulandı.

“Otomotivdeki stokçuluk, hazır beton ve çimentoda fahiş fiyat ve ekmek fiyat tarifelerine aykırı satışlar gündeme alındı”

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun 2 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında ise başta marketlerdeki temel gıda ve ihtiyaç ürünlerindeki fahiş fiyat artışları olmak üzere; otomotiv sektöründeki stokçuluk eylemleri, hazır beton ve çimento sektöründeki fahiş fiyat artışları ve ekmek fiyat tarifelerine aykırı satışlar kurul gündemine alınarak incelendi.

“61 milyon 66 bin 431 lira idari para cezası kesildi”

Böylece, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplam 61 milyon 66 bin 431 lira idari para cezası uygulandı.

“İdari tedbirleri uygulamaya devam edilecek”

Ticaret Bakanlığı olarak, piyasalarda fiyatlama davranışlarını bozarak tüketicileri olumsuz etkileyen eylemler karşısında gerekli idari tedbirleri uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir